Pytania i odpowiedzi nr 1: Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 1 750 000 PLN dla Gminy Łączna

2018-09-10 0950
Art. czytany: 2324 razy

Pytania i odpowiedzi nr 1: Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości
1 750 000 PLN dla Gminy Łączna

Pytanie 1
I. Czy zamawiający dopuszcza doprecyzowanie zapisów przyszłej umowy kredytowej poprzez wprowadzenie zapisów w następującym brzmieniu:
1) . Rozdział XVI pkt 15 i 16 SIWZ:
„ 1. Z tytułu wykorzystania kredytu Kredytobiorca zapłaci Bankowi odsetki.
2. Wykorzystana kwota kredytu oprocentowana jest według stopy procentowej stanowiącej sumę stopy bazowej i marży Banku, ustalonej na okresy 3-miesięczne przy zastosowaniu następujących zasad:
1) Stopą bazową jest stawka WIBOR 3M, obliczona jako średnia arytmetyczna z miesiąca poprzedzającego okres jej obowiązywania.
2) Marża Banku jest stała w całym okresie kredytowania;
3) Okresy 3-miesięczne, w których obowiązuje określona wysokość stopy procentowej, zgodne są z kwartałami kalendarzowymi; pierwszy okres obowiązywania ustalonej stopy oprocentowania rozpoczyna się z dniem uruchomienia kredytu, a kończy z ostatnim dniem kwartału kalendarzowego, w którym nastąpiło uruchomienie kredytu; ostatni okres obowiązywania ustalonej stopy oprocentowania rozpoczyna się z pierwszym dniem kwartału kalendarzowego, w którym przypada ostateczny termin spłaty kredytu, a kończy się z dniem poprzedzającym ostateczny termin spłaty kredytu.
3. W dniu zawarcia umowy stawka WIBOR 3M wynosi…% plus marża Banku wynosi….p.p; oprocentowanie kredytu wynosi …..% w skali roku.
4. Zmiana oprocentowania , wynikająca ze zmiany stawki WIBOR 3M nie stanowi zmiany Umowy i nie wymaga zawarcia aneksu do Umowy.
5. O wysokości oprocentowania w danym okresie obrachunkowym, Bank zawiadomi Zamawiającego na piśmie w terminie 7 dni od daty ustalenia oprocentowania dla danego okresu.
6. Zleceniodawca oświadcza , że formuła liczenia oprocentowania kredytu jest mu znana i zrozumiała, a informacje o wysokości stawek WIBOR 3 dostępne do pozyskania i weryfikacji, co stanowi wystarczający sposób poinformowania go o zmianie oprocentowania wynikającego ze zmiany stawki WIBOR 3M, jednocześnie Zleceniodawca akceptuje wypełnienie przez Bank w ten sposób obowiązku informowania go o zmianie oprocentowania”.

2) Rozdział XVI pkt 17, zdanie trzecie SIWZ:
„1. Bank nie pobierze od Kredytobiorcy żadnych prowizji ani opłat w związku z przyznanym kredytem w trakcie całego okresu kredytowania.
2. W przypadku wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu, Kredytobiorca nie będzie obciążony dodatkowymi opłatami z tego tytułu, a odsetki naliczane będą tylko od aktualnego zadłużenia pozostałego do spłaty kredytu.”

Odpowiedź zamawiającego:
Tak, zamawiający dopuszcza możliwość wprowadzenia zmian do przyszłej umowy kredytowej w treściach zaproponowanych powyżej.




Pytanie 2
Rozdział XVI pkt. 18 w powiązaniu z pkt 21 ppkt 4) SIWZ:
Prosimy o doprecyzowanie zapisów w/w punktu mówiącego o możliwości spłaty kredytu w innych terminach , np. przesunięciu spłaty raty z danego roku na rok następny. Czy chodzi tylko o przesunięcie terminu spłaty raty kredytu nie powodujące wydłużenia okresu kredytowania? W jakich sytuacjach, kwotach i terminach może nastąpić przesunięcie spłaty raty kredytu?. Czy zmiana następować będzie wyłącznie po dochowaniu wszystkich warunków, tj. uzyskaniu aprobaty obu stron umowy, wyrażenie zgody przez Bank i zawarciu aneksu do umowy oraz podjęcie uchwały przez Radę Gminy, itp.
Odpowiedź zamawiającego:
Zamawiający zastrzega sobie możliwość przesunięcia spłaty rat kredytu w przypadku niespełnienia w danym roku kalendarzowym warunków zapisu art. 243 ustawy o finansach publicznych ( np. przesunięcie spłaty jednej lub dwóch rat danego roku na rok następny)
z koniecznością wprowadzenia zmian w umowie zgodnie z zapisami rozdziału XVI
pkt 21,ppkt 4 SIWZ.
Przesunięcie spłat rat kredytu nie spowoduje wydłużenia okresu kredytowania.